Result of Vigyan Manthan Yatra 2012-13

Following students are selected for Vigyan Manthan Yatra 2012-13.

 

Students are requested to confirm participation with Unique-ID before 25th-Sep-12 by fax 0755-2671600, 2671602 or email: mpmersb@gmail.com.


The selected students are requested to report in MPCST Office Vigyan Bhawan, Nehru Nagar, Bhopal on respective dates mentioned below at 09.00 AM positively. According to class along with original mark-sheet of previous class and other original documents attached along with the application form and doctor’s medical fitness certificates and list of materials given below. Selected candidates must report on the date mentioned before 11.00 AM after wards wait listed candidates will be preferred.

 

Download list of necessary items

 

Sr No.

Class

Places

Reporting Date & Time

1

12th

Chennai

30th  September 2012, 9:00 AM

2

11th

Bangalore

1st  October 2012, 9:00 AM

3

8th

Lucknow

2nd  October 2012, 9:00 AM

4

9th

Ahemdabad

3rd  October 2012, 9:00 AM

5

10th

Hyderabad

3rd  October 2012, 9:00 AM

 

 

 

List of Selected students : Class wise

 
8Th Class Selected Student List
 

Male Students

Class

Name

Father's Name

Unique-Id

District

8 th Abhishek Patidar Vinod kumar Patidar 1200921 Neemuch
8 th ADITYA GUPTA GIRISH GUPTA 1208534 Morena
8 th ADITYA SINGH RATHORE SHRI DEOKARAN SINGH RATHORE 1203449 Katni
8 th ADITYA VISHWAKARMA LAXMI NARAYAN VISHWAKARMA 1203630 Tikamgarh
8 th akarsh halva Mr. bajnath halva 1203052 Jabalpur
8 th AMIT GUPTA PRAMOD KUMAR GUPTA 1202946 Shivpuri
8 th ANIL ROOSLAL PARTETI 1206655 Chhindwara
8 th Ankit sharma Shri pappu Sharma 1201618 Morena
8 th Anuj Singh Chouhan Dhan singh Chouhan 1203012 Ujjain
8 th ARUN BISARIYA MURARILAL BISARIYA 1204709 Morena
8 th ASHISH WADHWANI RAMCHAND WADHWANI 1208868 Katni
8 th ASHUTOSH PATEL SHAMBHU SHARAN PATEL 1209220 Satna
8 th Ashutsh Maravi Sh.Rajesh kumar singh maravi 1200237 Harda
8 th AYUSH AGRAWAL MANOJ KUMAR AGRWAL 1203403 Vidisha
8 th Ayush Singh Mr. K.N.Singh 1208521 Dindori
8 th AYUSH YADAV SANTOSH YADAV 1209386 Harda
8 th CHIRAG JAIN SANJAY JAIN 1209005 Neemuch
8 th DHARMENDRA SHAKYA MR MORE SINGH 1201501 Sehore
8 th DHRUV MUDGAL SHRI MADHUVAN MUDGAL 1203270 Bhopal
8 th Govind Singh Gond Ramdas Gond 1202671 Narsingpur
8 th GUNWANT VISHNU PRASAD 1208959 Neemuch
8 th HARENDRA KAURAV AMOL SINGH KAURAV 1203241 Bhind
8 th HARISH AHIRWAR JAY RAM AHIRWAR 1205148 Sagar
8 th HERU  GUJAR RAJESH GUJAR 1206775 West Nimar(Khargone)
8 th JADU SINGH PARMAR MR. MOTI SINGH PARMAR 1208600 Indore
8 th Jayvardhan sahu Lalit Narayan sahu 1202054 Dindori
8 th KAILASH JATAV MR. MAKHAN JATAV 1209032 Indore
8 th Ma. TANMAY RAKHOLIYA VIVEK KUMAR RAKHOLIYA 1208292 East Nimar(Khandwa)
8 th Mehul Dhurve Mr. K.G.Dhurve 1208536 Dindori
8 th MOHIT AHUJA ANIL KUMAR AHHUJA 1208914 Katni
8 th MOHIT KAURAV BALRAM SINGH KAURAV 1202724 Bhind
8 th NIKHIL YADAV ARJUN SINGH 1207679 Dewas
8 th NITIN RICHHARIYA ANIL RICHHARIYA 1204962 Vidisha
8 th OJAS HANWAT CHHAGAN HANWAT 1201404 Balaghat
8 th PAWAN BHODAL MAHARAJ SINGH 1204714 Morena
8 th PINTU   VAMNE SUKHDEV   VAMNE 1206796 West Nimar(Khargone)
8 th PRAKHAR JAIN SURENDRA JAIN 1204520 Ujjain
8 th PRASHANT KAURAV AJMER SINGH KAURAV 1203225 Bhind
8 th PRASOON THAKUR PRAKASH KUMAR THAKUR 1205510 Mandla
8 th PRATEEK TRIPATHI ARUN TRIPATHI 1203433 Bhind
8 th PREM KUMAR SAHU RAJ KUMAR SAHU 1205788 Vidisha
8 th RAMAN SHARMA RAM BHARAT SHARMA 1203968 Morena
8 th RAVINDRA DHAKAD RAMESHWAR DHAKAD 1208050 Morena
8 th ROHIT SHIVLANI GEMANDAS SHIVLANI 1208932 Katni
8 th SAGAR KHAN MUNNA KHAN 1205341 Datia
8 th SAGAR PATIDAR MR. DHANPAL PATIDAR 1201956 Sehore
8 th SANDEEP GUPTA RAMGOPAL GUPTA 1207217 Dewas
8 th SANJAY AHIRWAR SARJU AHIRWAR 1205874 Sagar
8 th SANJAY SINGH DHAKAD JAGDEESH DHAKAD 1203834 Gwalior
8 th SANKALPA KESHARI KRISHNA KUMAR KESHARI 1202632 Bhopal
8 th SATYAM TIWARI MR.RAMPRASAD TIWARI 1207227 Tikamgarh
8 th SAURABH NAGDEVE DURGA PRASAD NAGDEVE 1202982 Balaghat
8 th SAWAN OSARI KISHOR  OSARI 1206803 West Nimar(Khargone)
8 th SHISHIR PATEL MUKESH KUMAR PATEL 1204238 Mandla
8 th SHIVAM PATEL SUDHIR PATEL 1205879 Mandla
8 th SHIVAM SHRIVASTVA RAMASHANKAR SHRIVASTVA 1208904 Katni
8 th Shubham Mr. T.P.Mehra 1208591 Dindori
8 th SHUBHANSHU SINGH CHAUHAN UDAYRAJ SINGH CHAUHAN 1205428 Bhind
8 th SONU TEJ MAL 1208954 Neemuch
8 th SUDHANSHU JEEVTANI GOVIND JEEVTANI 1200969 Gwalior
8 th SUYASH MISHRA VINOD MISHRA 1202204 Bhind
8 th TANAY TALAIYA PRAVEEN TALAIYA 1205516 Ujjain
8 th Vashisth Tiwari Pradeep Tiwari 1200327 Balaghat
8 th VIPUL CHAURASIYA DASHRATH SINGH CHAURASIYA 1200902 Tikamgarh
8 th VISHAL PRAKASH SINGH Dr. OM PRAKASH SINGH 1200892 Datia
8 th YASH PANJWANI ASHOK PANJWANI 1200529 Balaghat
8 th YOGESH SUDHAKAR 1208963 Neemuch

Female Students

8 th AAKANKSHA BAIRAGI VISHAL KUMAR BAIRAGI 1203903 Vidisha
8 th AAKANSHA GUPTA ARVIND KUMAR GUPTA 1206084 Anupur
8 th ADITI JAIN SUNIL JAIN 1203644 Hoshangabad
8 th AKANKASHA CHOUDHARI MUNSHILAL CHOUDHARI 1203576 Vidisha
8 th ANEESHA GUPTA SATISH KUMAR GUPTA 1201041 Neemuch
8 th Anjali Ambey Mahesh Ambey 1207065 Harda
8 th ANSHUL JAIN SHRI ANIL KUMAR  JAIN 1202007 Tikamgarh
8 th ANUSHA JAIN SANTOSH JAIN 1204850 Burhanpur
8 th Apoorva Agarwal Vineet Kumar Agarwal 1200365 Hoshangabad
8 th ARCHANA DODWA BHEEM SINGH DODWA 1207729 Vidisha
8 th AYUSHI BHADORIA KESHAV SINGH BHADORIA 1205209 Vidisha
8 th Garvita Jain Prakash Chandra Jain 1205882 Ujjain
8 th Geeta Ahirwar Kadori Ahirwar 1206602 Sagar
8 th HARSHITA KAURAV KOMAL SINGH 1201538 Bhind
8 th HARSHITA SENCHA LAXMAN SENCHA 1207954 Badwani
8 th HIMANI RAMJE S K RAMJE 1201225 Dindori
8 th JAYA RAWAT GUPSINGH RAWAT 1205283 Badwani
8 th KANISHKA SIHARE RAKESH SIHARE 1201402 Dindori
8 th Keerti Shukla Mr.Vijay kumar  Shukla 1209002 Shahdol
8 th KU. NEHA AWASTHI SHRI MITHLESH AWASTHI 1209193 Narsingpur
8 th Ku. PRAJAKTA SARAF DR. MANOJ SARAF 1208287 East Nimar(Khandwa)
8 th KU. RUCHI NAKTODE SHRI PREMANAND NAKTODE 1207915 Balaghat
8 th Ku.Pranavi Nair K.S.MADHUSUDAN 1209798 Datia
8 th Ku.Priyanka Sahu Vishnu Prasad Sahu 1202614 Narsingpur
8 th KU.SIMRAN DHIR SHRI BHOOPENDRA DHIR 1203424 Tikamgarh
8 th LAXMI SUNERI RAMESH CHANDRA SUNERI 1209750 Ujjain
8 th Madhvi Jat Harnam Singh Jat 1202191 Bhopal
8 th MANISHA SHARMA BALARAM SHARMA 1203901 Vidisha
8 th NAINSI HORILAL SIGOTIYA 1206640 Chhindwara
8 th Nancy Gupta krishna kumar gupta 1209749 Katni
8 th NIKKY  GUPTA ARUN KUMAR GUPTA 1204944 Bhind
8 th NISHAWATI GOND S R GOND 1209078 Mandla
8 th Pallavi Bhardwaj Sanjay Bhardwaj 1200393 Morena
8 th PARUL JITPURE JAGDISH JITPURE 1206262 Betul
8 th Poornima Dongre Chandra Prakash Dongre 1201641 Chhindwara
8 th Pranchal Gupta Mr. Vishnu Kant Gupta 1200537 Tikamgarh
8 th PRANJALI MISHRA GOPAL SHARAN MISHRA 1208322 Morena
8 th PRATIKSHA JAIN KAMLESH JAIN 1201322 Tikamgarh
8 th PREKSHA SAKALLEY SUNIL SAKALLEY 1208187 Harda
8 th RAULY CHAURASIA ASHOK KUMAR BHANDARI 1201127 Sagar
8 th RICHA GHOSH RAJKUMAR GHOSH 1200544 Tikamgarh
8 th RITU TIWARI ASHOK TIWARI 1204602 Bhind
8 th RIYA TIWARI RAJESH TIWARI 1204531 Vidisha
8 th SAAKSHI RAI SANTOSH KUMAR RAI 1203327 Vidisha
8 th Sakshi shukla Shashikant Shukla 1201036 Satna
8 th SAKSHI SINGHAL SUNIL KUMAR SINGHAL 1208417 Morena
8 th Shivani Bhushan Mr. A. Bhushan 1208595 Dindori
8 th SHREYA YAWATKAR PRABHAKAR YAWATKAR 1204910 Burhanpur
8 th SHRUTI BAGHEL BHARAT LAL BAGHEL 1202523 Seoni
8 th SHRUTI YAWATKAR PRABHAKAR YAWATKAR 1204914 Burhanpur
8 th SUMAN SOUJANYA KAPOOR SINGH SOUJANYA 1203655 Vidisha
8 th Suphla  Singh Mr.J.K.  Singh 1201643 Dindori
8 th SWATI AHIRWAR BHAIYA LAL AHIRWAR 1206903 Vidisha
8 th SWEETI BANSAL PREM CHANDRA BANSAL 1206313 Morena
8 th TANYA SHRIWATRI SATISH SHRIWATRI 1200743 Dindori
8 th TRAPTI BARSAIYA SHRI KANHAIYA LAL BARSAIYA 1203309 Katni
8 th VARSHA BAGDI SAGAR SINGH BAGDI 1208015 Vidisha
8 th VARSHA PATEL SHRI RAMPRASAD PATEL 1203312 Katni
 
 
9Th Class Selected Student List
 

Male Students

Class

Name

Father's Name

Unique-ID

District

9 th Aaditya Ukey Ramkumar Ukey 1209597 Harda
9 th AAYUSH SUGANDHI SUNIL KUMAR SUGANDHI 1203801 Dhar
9 th AJAY KUMAR MEHRA Tulsiram Mehra 1203783 Narsingpur
9 th AJAY KUSHWAH BHAN SINGH KUSHWAH 1205451 Bhind
9 th AKASH NIGAM SHRI RAKESH NIGAM 1204860 Katni
9 th AMAN ATHNERE SUKHDEV ATHNERE 1207517 Bhopal
9 th AMIT RAGHUWANSHI DEEPAK RAGHUWANSHI 1203093 Vidisha
9 th ANIKESH DUBEY MANISH DUBEY 1203077 Vidisha
9 th ANIMESH NEMA OM PRAKASH NEMA 1208443 Narsingpur
9 th Animesh Rathi Navneet Rathi 1200786 Bhopal
9 th ANKIT ANAND RAVI KANT SHARMA 1207629 Singrauli
9 th ASHISH SEN RAMNARAYAN SEN 1200224 Panna
9 th ASHU BAGRI DASHRATH PRASAD BAGRI 1209264 Satna
9 th ASHUTOSH MISHRA KSHAMASHEEL MISHRA 1208856 Ujjain
9 th ASHWIN PORWAL DWARKA DAS PORWAL 1205995 Ujjain
9 th AYUSH RATHOD VIJAY KUMAR RATHOD 1204772 Burhanpur
9 th BALKRISHAN MISHRA RAMAWATAR MISHRA 1200672 Panna
9 th CHANCHAL GADEWAL Mr. JEEVAN LAL GADEWAL 1209378 Narsingpur
9 th DEVENDRA VERMA JAGAT AHIRWAR 1201866 Chhatarpur
9 th DHARMENDRA CHANDRAVANSHI SANTOSH CHANDRAVANSHI 1206853 Hoshangabad
9 th DHRUV RAJ BAGRI RAJ BAHADUR BAGRI 1208607 Satna
9 th DILIP KUMAR KAJLE KAMAL SINGH 1206869 Hoshangabad
9 th GIRRAJ SINGH RATHORE ASHOK SINGH RATHORE 1204607 Gwalior
9 th GOPAL MOONAT BHERULAL MOONAT 1209442 Dindori
9 th HARIOM CHOUDHARY SHRI PARMANAND CHOUDHARY 1201454 Sehore
9 th HARSH VARDHAN DWIVEDI TRILOKI NATH DWIVEDI 1209338 Chhatarpur
9 th HIMANSHU SHRIVASTAVA KAMLESH SHRIVASTAVA 1205579 Shahdol
9 th HIMANSHU SHRIVASTAVA NARENDRA KUMAR SHRIVASTAVA 1200375 Gwalior
9 th HRITIK SIHARE RAKESH SIHARE 1202148 Gwalior
9 th KAPIL RATHOD PARASRAM RATHOD 1208510 Dhar
9 th KARAN GEHLOD MR. AMBARAM GEHLOD 1209025 Indore
9 th LALIT JAIN BHUPENDRA JAIN 1200376 Gwalior
9 th LALIT JHARIYA SHRI ROHANI PRASAD 1203474 Katni
9 th Lalit Paraste Mr. P.C. Paraste 1208416 Dindori
9 th Manoj kumar dhaker devi lal ji dhaker 1200669 Neemuch
9 th MANU SHARMA SHIV KUMAR SHARMA 1206096 Chhindwara
9 th manvendra singh yogendra singh 1204559 Morena
9 th MAYANK SHARMA KANHAIYA SHARMA 1207532 Chhindwara
9 th Neelesh Kumar Indurakhya Rakesh Kumar Indurakhya 1208960 Narsingpur
9 th Niket Agarawal Mr. Krishna Kumar Agrawal 1203135 Tikamgarh
9 th Pankaj Sahu Roop Kishor Sahu 1209212 Dindori
9 th PIYUSH JAIN NEMI CHANDRA JAIN 1200392 Tikamgarh
9 th Raghav Mathankar Dr.Girdhar Mathankar 1200629 Shahdol
9 th Rahul Goyal Mangilal Goyal 1207752 Sheopur
9 th RAJKUMAR BAGHEL BABULAL BAGHEL 1200862 Datia
9 th RAMKRISHNA TIWARI RAMBABU TIWARI 1206433 Vidisha
9 th RAVINDRA SATYANARAYAN 1208772 Ujjain
9 th Sachin Raikwar Raju Raikwar 1201930 Bhopal
9 th SATYAM SINGH MR SARDAR SHANKHDHAR SINGH 1201281 Ujjain
9 th SAURABH KUMAR KAIM HETRAM KAIM 1200042 Gwalior
9 th SHANTANU DESHMUKH GOURI SHANKAR DESHMUKH 1206601 Balaghat
9 th Sheru Mourya Jandel Singh Mourya 1204181 Morena
9 th SHIVAM RAGHUWANSHI NARAYAN SINGH RAGHUWANSHI 1203085 Vidisha
9 th SHIVAM RAJORIYA SHREE KRISHAN KUMAR RAJORIYA 1200597 Gwalior
9 th SHREEYASH GEDA RAJARAM GEDA 1204828 Katni
9 th Shubham jain mr.vinod kumar jain 1200465 Tikamgarh
9 th SHUBHAM MODI SUNIL MODI 1200903 Tikamgarh
9 th Shubham Singh Mr.Sanjay Singh 1200770 Jabalpur
9 th SUDHANSHU JAISANI MR DEVKI NANDAN JAISANI 1202189 Narsingpur
9 th SUJAY RAIZADA ARVIND RAIZADA 1201796 Gwalior
9 th sunil chouhan rai singh chouhan 1208069 Ujjain
9 th SURYAKANT RAGHUWANSHI MANIRAM RAGHUWANSHI 1203167 Hoshangabad
9 th SWATANTR KUMAR MOURYA SITA RAM MOURYA 1206762 Datia
9 th VAIBHAV KUSHWAH HARDAYAL KUSHWAH 1201886 Bhind
9 th VAIBHAV SHARMA NARESH SHARMA 1201206 Jabalpur

Female Students

9 th ADLINE KUJUR THOMAS KUJUR 1201026 Hoshangabad
9 th ADYA DIXIT AJAY KUMAR DIXIT 1200209 Datia
9 th ALNIDA KHANAM SAKHAWAT KHAN 1208435 Shajapur
9 th AMISHA PATEL RADHE SHYAM PATEL 1209095 Narsingpur
9 th Anamika Agrawal Mr. Dinesh Agrawal 1201246 Bhind
9 th ANAMIKA KUSHWAH NATHAN SINGH KUSHWAH 1205900 Vidisha
9 th ANUSHKA PAREY VAMAN RAO PAREY 1201649 Hoshangabad
9 th Astha Sharma Rajesh  Sharma 1201260 Ujjain
9 th Deepeshwari Gond Veerendra Gond 1203757 Narsingpur
9 th FIROZA SHRI SHAFEEQUE KHAN 1201461 Sehore
9 th HANSLATA MARSKOLE DHANLAL MARSKOLE 1206545 Seoni
9 th ISTUTI RAJPOOT VISHWAJEET SINGH RAJPOOT 1209296 Narsingpur
9 th KSHAMA RAI SANTOSH KUMAR RAI 1203323 Vidisha
9 th KU. SURBHI GUPTA MR. PRASHANT GUPTA 1204236 Hoshangabad
9 th madhurima bhadoria keshav singh bhadoria 1205207 Vidisha
9 th Neelam Bhatia Banshilal Bhatia 1202084 Ujjain
9 th PALAK GOND Pursottam Gond 1203790 Narsingpur
9 th PAYAL JAIN PRAMOD KUMAR JAIN 1204029 Vidisha
9 th POOJA AHIRWAR SHRI BALARAM AHIRWAR 1205818 Bhopal
9 th PRAGATI JAIN KAILASH CHAND JAIN 1200344 Tikamgarh
9 th PREETI VERMA RAJESH VERMA 1201867 Chhatarpur
9 th Priyanka Meravi Bhuwan Singh Meravi 1209722 Balaghat
9 th PRIYANKA SAHU LATE INDRAKUMAR SAHU 1200567 Seoni
9 th RAJESHWARI AHIRWAR MULAYAM SINGH AHIRWAR 1205131 Sagar
9 th RASHMI KUSHWAH BADAM SINGH 1206800 Bhind
9 th RITU VERMA KISHAN LAL VERMA 1207259 Shivpuri
9 th SAMIKSHA KOCHAR SAVINDRA KOCHAR 1204585 Balaghat
9 th SANGEETA GAMAD DULESINGH GAMAD 1206190 Jhabua
9 th SANGEETA MORI HEERASINGH MORI 1207571 Ujjain
9 th SANJANA GUPTA SANTOSH GUPTA 1203189 Gwalior
9 th Sanskriti Verma G.S. Verma 1201261 Neemuch
9 th sarita dhaker shambhu lal ji 1200670 Neemuch
9 th Shambhavi Garde Sunil Kumar Garde 1202856 Shahdol
9 th Sheetal Shrivastava Shri Narendra Kumar Shrivastava 1205991 Jhabua
9 th SHOBHIKA KUCHIYA RAM KISHOR KUCHIYA 1205407 Bhind
9 th Supriya Tiwari Shri Surendra Tiwari 1202382 Tikamgarh
9 th VAIDEHI KALRA GOPAL KALRA 1207354 Mandsour
9 th VIDHYANSHI BHANWAR MUKAM SINGH BHANWAR 1200074 Dhar
9 th VIJAYA NAGARCH SANJAY NAGARCH 1200688 Datia
9 th ZEEL PATEL HARSHAD BHAI PATEL 1205990 Mandsour
 
 
10Th Class Selected Student List
 

Male Students

Class

Name

Father's Name

Unique-ID

District

10 th ABHISHEK YADAV HARIMOHAN YADAV 1208695 Datia
10 th ADARSH CHOURASIYA SHRI SUSHIL CHOURASIYA 1203499 Katni
10 th ADARSH SHUKLA KAMLESH SHUKLA 1205660 Vidisha
10 th AJAY GAULIA DHANPAT PRASAD 1202077 Anupur
10 th amit kumar ahirwar ghanshyam das ahirwar 1203265 Tikamgarh
10 th Amitesh Rathi Navneet Rathi 1200788 Bhopal
10 th Amol Sharma Dr.Harshwardhan Sharma 1202280 Vidisha
10 th ANIKET MISHRA SANJAY MISHRA 1200108 Jabalpur
10 th ANKIT KERKETTA ANTHRES KERKETTA 1208174 Shahdol
10 th ANKIT SAGAR GAJBHIYE MR.KARANVIR GAJBHIYE 1200401 Balaghat
10 th ANKUR SEN KANHAIYA LAL SEN 1208806 Neemuch
10 th ANURAG SONI SH. SATISH KUMAR SONI 1205932 Bhind
10 th Arvind Parte Girdharilal Parte 1207001 Hoshangabad
10 th ARVIND SINGH DHAKAD CHANDAN SINGH DHAKAD 1202578 Datia
10 th Avanish kumar mishra Ashok kumar mishra 1208107 Sidhi
10 th Brajesh Yaduwanshi Sabarsingh Yaduwanshi 1207491 Harda
10 th DEVENDRA BHALAVI SUKHACHAND BHALAVI 1206595 Seoni
10 th GAURAV KABEERPATHI GHANSHYAM PRASAD KABEERPANTHI 1206037 Sagar
10 th govind shakya bhaiyalal shakya 1201723 Bhopal
10 th HARDIK MALVIYA PRASANNA MALVIYA 1201408 Bhopal
10 th JAYDEEP PARIHAR RAMSWAROOP PARIHAR 1200188 Gwalior
10 th JEETU RAYAKWAR NARMADA PRASAD 1208082 Bhind
10 th JITENDRA SINGH MILAN SINGH 1202582 Umaria
10 th KARAN SINGH SINGORE SHRI KHEMCHAND 1208325 Chhindwara
10 th Kargil Singh Solanki Gulab Singh Solanki 1201508 Badwani
10 th MARUT NANDAN TANDIA PREM LAL TANDIA 1201734 Sidhi
10 th MAYANK KUMAR GUPTA ARUN KUMAR GUPTA 1204965 Bhind
10 th MAYANK SONI DAMODAR SONI 1204593 Bhind
10 th MOHAN SINGH MARAVI HEERA SINGH 1202070 Anupur
10 th mohit nagesh kodu singh nagesh 1205329 Seoni
10 th Mritunjay Singh Indradev Singh 1200947 Umaria
10 th NAMAN NEMA Mr. MUKESH KUMAR NEMA 1209149 Narsingpur
10 th NIRANJAN DONERIYA Mr. RAMKISHOR DONERIYA 1208837 Morena
10 th PIYUSH PORWAL SURAJMAL PORWAL 1207744 Mandsour
10 th PRAMOD JHA RAMDAS 1205433 Bhind
10 th Pranav Gupta Kamlesh Gupta 1203676 Datia
10 th PRAVEEN ANAND MR. RAJENDRA ANAND 1200111 Gwalior
10 th PREM SINGH KUSHWAH RAMJILAL KUSHWAH 1207106 Bhind
10 th Puneet Dave Pankaj Dave 1202512 Shahdol
10 th RACHIT GUPTA Mr. RAKESH KUMAR GUPTA 1201016 Umaria
10 th RAHEEM UDDIN AZIZ UDDIN 1202463 Bhopal
10 th RANJEET JONWAR MOHAN SINGH JONWAR 1203386 Morena
10 th SAGAR CHOUDHARY  MR.RAMESHWAR CHOUDHARY 1200427 Balaghat
10 th Sajal Gour Ashok Gour 1207072 Harda
10 th Sanidhya Singh Mahendra Pratap Singh 1201017 Dhar
10 th SANKET UIKEY OMPRAKASH UIKEY 1203478 Bhopal
10 th Sanskar Shrivastava Rajnish Shrivastava 1209713 Datia
10 th SATENDRA RAJPOOT HARISHCHANDRA RAJPOOT 1205657 Vidisha
10 th SHIVA SINGH LODHI HEMRAJ SINGH LODHI 1200135 Damoh
10 th SHUBHAM AGRAWAL LATE ASHOK AGRAWAL 1207338 Sehore
10 th SIDDHARTHA UPADHYAY SHRI R.K. UPADHYAY 1203502 Katni
10 th SUDHANSHU PATHAK SUNIL PATHAK 1204526 Satna
10 th SUMIT CHOUDHARY PRAMOD CHOUDHARY 1204929 Burhanpur
10 th Suyash Awasthi S.P. Awasthi 1202694 Bhopal
10 th TAHIR KHAN ABDUL SALAM 1203280 Bhind
10 th TUSHAR PATIL RAVINDRA PATIL 1205111 Burhanpur
10 th VIRANDRA DODWA BHEEM SINGH DODWA 1205664 Vidisha
10 th Vishal Gondhwania Dinesh Gondhwania 1201872 Badwani
10 th Vishal marskole S.L Marskole 1205563 Balaghat
10 th VISHAL SONI RAM KUMAR SONI 1207530 Seoni

Female Students

10 th Aakriti Agrawal Shri Anil Agrawal 1206670 Bhopal
10 th AARUSHI GUPTA SATISH KUMAR GUPTA 1201044 Neemuch
10 th Aditi Raghuwanshi Mr.Jeet Singh Raghuwanshi 1206919 Chhindwara
10 th ADITI SHANDILYA MITHLESH SHANDILYA 1203539 Sagar
10 th AKANKSHA GOYAL MR. SUNIL GOYAL 1205638 Gwalior
10 th ALVINA KHANAM SAKHAWAT KHAN 1208427 Shajapur
10 th Anjali Bamniya Rajesh Bamniya 1206911 Jhabua
10 th ASHMITA TIWARI ANIL KUMAR TIWARI 1207798 Mandla
10 th AYUSHI SONI RAJESH KUMAR SONI 1207516 Tikamgarh
10 th Ayushi Thakur Mr. M.K. Thakur 1203250 Anupur
10 th B.Hiranmayi B.N.Raja Sekhar 1207085 Indore
10 th BHAVYA JAIN SUNIL KUMAR JI 1202882 Neemuch
10 th CHAWALI ASATI MR. RAMKUMAR ASATI 1201801 Katni
10 th DEEPIKA MAHAJAN PRALHAD MAHAJAN 1206782 Burhanpur
10 th DHANSHREE YAWATKAR GULABRAO YAWATKAR 1206513 Burhanpur
10 th GARGI GUPTA RAJENDRA PRASAD GUPTA 1207975 Gwalior
10 th HARIPRIYA   R S.A.S. RADHAKRISHNAN 1207927 Indore
10 th JYOTI KAURAV RAJESH SINGH 1205405 Bhind
10 th Komal Watti Dinesh Singh Watti 1205217 Bhopal
10 th KU. RATNA  THAKUR SHRI BASANT THAKUR 1209245 Narsingpur
10 th miss. amisha jain mr.ashish jain 1207352 Narsingpur
10 th NEHA RATHOUR DEVENDRA RATHOR 1205714 Vidisha
10 th NIVEDITA BHASIN MR S.K BHASIN 1200300 Sagar
10 th NUPUR GOYAL NATWAR GOYAL 1205142 Ujjain
10 th PAPITA KOLI DIGAMBAR KOLI 1204931 Burhanpur
10 th Pinki Billore Tukaram Billore 1201889 Badwani
10 th POOJA KUSHWAH KHILAN SINGH KUSHWAH 1205710 Vidisha
10 th POONAM GHORE GANPATI GHORE 1200780 Betul
10 th PRAGATI AMULE CHAINLAL AMULE 1202091 Balaghat
10 th prami dubey mr. mithlesh dubey 1200480 Jabalpur
10 th PREETI DANGI GOVIND SINGH DANGI 1205754 Vidisha
10 th PREETI GUPTA SHRI RAMAKANT GUPTA 1202627 Bhind
10 th PRIYANKA CHARPOTA VARSINGH CHARPOTA 1203115 Dhar
10 th sakshi gupta umesh kumar gupta 1202647 Rewa
10 th shalini thakur netram thakur 1208256 Narsingpur
10 th sheela dabi dariyav sigh dabi 1209331 Ujjain
10 th SHIVANI GUPTA MAHESH GUPTA 1202269 Gwalior
10 th SHIVANI PANDEY NARENDRA PANDEY 1207406 Sehore
10 th SHRUTI TIWARI SHRI H.S TIWARI 1208253 Anupur
10 th Sonam Harsh Hardaha Late Mr. Jitendra Hardaha 1208379 Dindori
10 th surbhi agrawal hari shankar agrawal 1207202 Ujjain
10 th SUSHMITA BHOLA SUBHASH BHOLA 1208738 Gwalior
10 th TOSHI JAIN MR.ARVIND JAIN 1204774 Narsingpur
10 th VAISHNAVI NAMDEO SUDAM PRASAD NAMDEO 1201897 Damoh
10 th VINKESHWARI PINDE  TULSHI PRASAD PINDE 1205849 Balaghat
 
 
11Th Class Selected Student List
 

Male Students

Class

Name

Father's Name

Unique-ID

District

11 th Aakarsh mishra Devendra Mishra 1205707 Jabalpur
11 th ABHAY JOSHI DINESH CHANDRA 1201214 Dewas
11 th ABHISHEK GOYAL GHANSHYAM GOYAL 1207642 Sheopur
11 th ABHISHEK PATEL AKHLESH PATEL 1201783 Mandla
11 th ADITYA SHARMA DEEP NARAYAN SHARMA 1201341 Sheopur
11 th ADITYA SINGH RATHORE VEDPAL SINGH RATHORE 1200958 Narsingpur
11 th ajad bhuriya mansingh bhuriya 1205434 Jhabua
11 th AMAN SINGH RAMASHRAYA SINGH 1203590 Katni
11 th Aman sukhlani Suresh Kumar Sukhlani 1204833 Tikamgarh
11 th AMIT KUMAR KERKETTA ANTHERS KUMAR KERKETTA 1206028 Shahdol
11 th AMIT PRASAD ARJUN PRASAD 1200484 Umaria
11 th anand kumar shri anil paswan 1201005 Bhopal
11 th ANSHUL TEKAM PITAM LAL TEKAM 1202126 Balaghat
11 th ANURAG MISHRA BHAKT DARSHAN MISHRA 1200350 Mandla
11 th ASHISH KUMAR PATEL SHIV PRASAD PATEL 1201165 Satna
11 th ATUL ARYA PARSHURAM ARYA 1208504 Tikamgarh
11 th BADAL SINGH THAKUR Mr. ROOPLAL THAKUR 1207429 Jabalpur
11 th CHETAN KUAMR ADLAK PRABHU ADLAK 1202861 Betul
11 th DEEPAK DANGI SHREE RAM DANGI 1206851 Vidisha
11 th DEEPAK KUSHWAHA CHHOTE LAL KUSHWAHA 1202442 Jabalpur
11 th devendra  kumar  udde shri surendra kumar  udde 1201021 Bhopal
11 th DEVENDRARAJ SINGH DHURWEY MOHAN SINGH DHURWEY 1205462 Balaghat
11 th Devraj Dhakad Shri Lekhraj Dhakad 1205468 Sheopur
11 th HEMANT KUMAR KHANGAR BALDEV PRASAD KHANGAR 1202038 Narsingpur
11 th himanshu mishra anadi 1208553 Datia
11 th JITENDRA BARMAN MADAN LAL BARMAN 1200286 East Nimar(Khandwa)
11 th KHAGENDRA MAKODE RAMRAO MAKODE 1207715 Betul
11 th KISHAN PATHAK VIJAY PATHAK 1202981 Damoh
11 th Kratesh Rajput Veer Singh Rajput 1202006 Vidisha
11 th LOKESH SUTHAR KAILASH CHANDRA SUTHAR 1201379 Neemuch
11 th Monu Shakya Mr. Dileep Shakya 1207636 Sheopur
11 th NAVEEN NAYAK RAMLAL NAYAK 1200285 East Nimar(Khandwa)
11 th NEERAJ EVANE JAGO EVANE 1204755 Betul
11 th NIKHALESH KUMAR CHAUDHARY           RAJESH KUMAR CHAUDHARY 1204381 Vidisha
11 th NIKHIL BABERIYA P.S.SILAWAT 1209572 Shahdol
11 th Nishant Upadhyay Vinod Upadhyay 1200906 Neemuch
11 th PRABHAT CHHIROLYA RAMKIRPAL CHHIROLYA 1200259 Damoh
11 th PRADUTTA JOSHI DEODUTTA JOSHI 1204733 Balaghat
11 th PRAKHAR MISHRA JITENDRA NATH MISHRA 1205196 Rewa
11 th PRASOON GOSWAMI SURESH KUMAR GOSWAMI 1200289 Datia
11 th Praveen Deode Maniram Deode 1202201 Bhopal
11 th praveen kumar raghuwanshi hamir singh raghuwanshi 1204390 Vidisha
11 th Rahul Chaurasia Ramesh Chaurasia 1203013 Dewas
11 th RAHUL SAHARE HANESH LAL SAHARE 1203096 Balaghat
11 th RAHUL SINGH MEHROTRA CHANDRA SHEKHAR MEHROTRA 1200200 Bhind
11 th RAJAT SHARMA VIVEKANAND SHARMA 1203379 Shivpuri
11 th Ram Krishna  Meena Mr. Shrinivas Meena 1205444 Sheopur
11 th RAMPAL BHALAVI JUGARSA BHALAVI 1205184 Betul
11 th RANJEET SINGH SISODIYA DEVI SINGH SISODIYA 1208079 Dhar
11 th RAVENDRA KUMAR SAKET RAM BAHOR SAKET 1201739 Sidhi
11 th RISHI KUMAR TIWARI RAMCHARAN TIWARI 1203596 Katni
11 th RISHI RAJ TAMRAKAR HARI PRAKASH TAMRAKAR 1200291 Datia
11 th ROHIT DANGI BRAJNANDAN DANGI 1201254 Gwalior
11 th SANDESH SINGH PATEL SAMAYRAJ PATEL 1200491 Jabalpur
11 th Shivam Dwivedi Annapurna prashad Dwivedi 1205687 Jabalpur
11 th shivankar shukla ram bhuwan shukla 1209675 Umaria
11 th SHRIKRISHAN GUPTA INDRABHAN GUPTA 1207189 Bhopal
11 th SHUBHAY VAIDYA AJAY VAIDYA 1208202 Indore
11 th SONU SIRSAM CHUNNILAL SIRSAM 1204747 Betul
11 th SOURABH HONEY NIGAM HAKIM SINGH NIGAM 1207446 Morena
11 th SUDHEER JONWAR RAMCHARAN JONWAR 1203945 Morena
11 th SURYBHAN MERAVI SANT RAM MERAVI 1205357 Balaghat
11 th SUYASH  KUMAR JAIN JINENDRA  KUMAR JAIN 1200967 Vidisha
11 th VIKAS MISHRA RAMSUHAWAN MISHRA 1208044 Satna
11 th VIMAL SINGH Mr. PHUL SINGH 1204636 Shahdol
11 th Vishal Shrivastava late mr. Shailendra Shrivastava 1209113 Rewa
11 th VIVEK AGRAWAL CHANDRAPRAKASH AGRAWAL 1208075 Indore
11 th Yash Gupta Shri Subodh Kumar Gupta 1200235 Balaghat

Female Students

11 th Aditi Joshi Pramod Joshi 1202286 Dewas
11 th arpita uplana bharat kumar uplana 1205471 Jhabua
11 th Avini Dhakad Gajraj singh Dhakad 1203521 Morena
11 th DEV SHRI NAGPURE PREM KUMAR NAGPURE 1204501 Balaghat
11 th HARSHITA KANSAL BABULAL KANSAL 1202880 Ujjain
11 th JHALAK KAKANI GOPAL KAKANI 1201906 Ratlam
11 th Kirti Sahu Tarkeshwar Sahu 1206520 Damoh
11 th Lalita Purohit Shree Shyamlal ji Purohit 1209736 Ratlam
11 th MANISH BAUTI R.R.BAUTI 1201340 Bhopal
11 th MONIKA SINGH RAGHUWANSHI HEERA SINGH RAGHUWANSHI 1203558 Katni
11 th NIDHI EKKA PRADEEP EKKA 1208374 Morena
11 th NIKITA KHICHI DILIP KUMAR KHICHI 1206479 Mandsour
11 th NIKITA RICHHARIYA ANIL RICHHARIYA 1204954 Vidisha
11 th Palak Agrawal Suresh Agrawal 1208866 Harda
11 th POOJA SINGH PATLE P S PATLE 1207192 Anupur
11 th Preeti Deshmukh Narayan 1204122 Bhopal
11 th PRIYA CHELAWAT RAVINDRA KUMAR CHELAWAT 1205736 Mandsour
11 th Purnima Panwar Nandkishor Panwar 1206879 Ratlam
11 th RADHIKA PALIWAL SWATANTRA PALIWAL 1200792 Datia
11 th RAJNEE GHUDSHWAR JITENDRA GHUDSWAR 1202507 Balaghat
11 th RASHMI DANGI PRABHAN SINGH DANGI 1204918 Vidisha
11 th ROCHAN SONTAKKE Late PUSHKAR SONTAKKE 1203843 Indore
11 th ROSHNI JHARIYA DHARAM DAS JHARIYA 1201511 Jabalpur
11 th RUPALI SHRIVASTAVA NARESH SHRIVASTAVA 1203658 Vidisha
11 th Saloni Goyal Manohar Lal Goyal 1209647 Dewas
11 th SHAIVI PATERIYA NAND KISHOR PATERIYA 1200594 Datia
11 th SHEETAL SHARMA GIRRAJ SHARMA 1204964 Morena
11 th SHIVANI PRAJAPATI SHIV KUMAR PRAJAPATI 1205157 Datia
11 th SHRISHTI SONI DEVENDRA SONI 1207193 Anupur
11 th Sincy kurian Antony kurian 1202684 Shahdol
11 th SURBHI VERMA RAJ KUMAR VERMA 1207175 Morena
11 th UDISHA GUPTA ADITYA MOHAN GUPTA 1200280 Datia
11 th UMA DANGI DHEERAJ SINGH DANGI 1204457 Vidisha
11 th VAISHALI DASWANI PURUSHOTTAM DASWANI 1201661 Umaria
11 th Vandana Maurya Mr.Lal ji Maurya 1208755 Satna
11 th VANDANA SINGH ARUN SINGH 1206380 Satna
11 th VARSHA JAT JAGDISH CHANDRA JAT 1207060 Ratlam
 
 
12Th Class Selected Student List
 

Male Students

Class

Name

Father's Name

Unique-ID

District

12 th AAPSINGH VARMA BHURLA VARMA 1203049 West Nimar(Khargone)
12 th ABHIJEET KASTWAR KRISHNA KUMAR KASTWAR 1204731 Katni
12 th ABHILASH SINGH SANTOSH KUMAR SINGH 1207460 Rewa
12 th Abhisek sakhawar Heeralal sakhawar 1208578 Gwalior
12 th ABHISHEK DHAMEJA ASHOK KUMAR DHAMEJA 1206116 Jabalpur
12 th abhishek patel rajendra prasad patel 1207099 Bhopal
12 th ABHISHEK SINGH KUSHWAH ASHOK KUMAR KUSHWAH 1208828 Gwalior
12 th Adarsh Tomar Mr.Ganpat Singh Tomar 1206040 Tikamgarh
12 th ADITYA PATIL PRAKASH PATIL 1205125 Burhanpur
12 th AKASH KUSHWAH MAN SINGH KUSHWAH 1207866 Morena
12 th Akhil Lahariya Rakesh Lahariya 1204726 Katni
12 th Akshay Gupta Dwarkesh Gupta 1206099 Ujjain
12 th AMIT TIWARI VIJAY KANT TIWARI 1205331 Hoshangabad
12 th Ankit Choudhary Mr. Brajmohan Choudhary 1202764 Gwalior
12 th ANKIT JAIN KAPOOR CHAND JAIN 1200768 Morena
12 th ANKIT UDAINIYA ISHWAR PRASAD UDAINIYA 1201384 Datia
12 th Anupam Gupta Mr. Vishnu Kant Gupta 1206029 Tikamgarh
12 th ARUN SHARMA LAXMI NARAYANA  SHARMA 1205094 Bhopal
12 th arvind jaiswal ramesh chandra jaiswal 1200446 Ujjain
12 th Ayush Shrivastava Mr. Lokesh Shrivastava 1200273 Ujjain
12 th BRAJENDRA SINGH BHAGWAN SINGH 1207296 Bhind
12 th Brijesh Pal Chhatri Prasad Pal 1201598 Neemuch
12 th DILEEP KUMAR UIKEY SULWAN UIKEY 1204565 Bhopal
12 th DINESH AHIRWAR BHAIYA LAL AHIRWAR 1206498 Vidisha
12 th EKAL BAJPAI SHRI DILEEP BAJPAI 1203511 Katni
12 th gyan prakesh dwivedi ramesh chandra dwivedi 1205681 Bhopal
12 th HARISH KUMAR KORI KHEMRAJ KORI 1206145 Sagar
12 th Harshit Dohare Mr. Suresh Chandra Dohare 1200623 Vidisha
12 th Hemant Singh Dhakad Rameshwar Dyal Dhakad 1202701 Gwalior
12 th Hemant Watty Rajendra Watty 1203892 Seoni
12 th HRISHABH DUBEY GHANSHYAM MURARI DUBEY 1204377 Vidisha
12 th Ibrahim Dalal Mr. Salim Dalal 1200511 Ratlam
12 th JITENDRA KUMAR BHILALA DHAN SINGH BHILALA 1204516 Harda
12 th Krishanakant  Bagre Nagesh  Bagre 1206854 Harda
12 th KUNAL GUPTA PRAMOD GUPTA 1208706 Gwalior
12 th lalit dhakar mr govind dhakar 1201986 Bhopal
12 th MAHENDRA SINGH GOVIND SINGH 1209207 Mandsour
12 th Mayank Damele Ganesh Prasad Damele 1209654 Chhatarpur
12 th Mayank Gupta Mr.Deepak Gupta 1206057 Tikamgarh
12 th PIYUSH LARIYA RAMESH KUMAR LARIYA 1201900 Vidisha
12 th Prashant Gupta Shri Prakash Narayan Gupta 1201854 Chhatarpur
12 th PRATEEK DUBEY SHIVNARAYAN DUBEY 1202947 Seoni
12 th PRATEEK KUSHWAHA G. D. KUSHWAHA 1207153 Tikamgarh
12 th RADHA CHAUHAN LOKSINGH CHAUHAN 1205658 Bhind
12 th RAMASHANKAR JHA AKHILESH JHA 1207353 Tikamgarh
12 th Ravi Chadar Shri Mahesh Chadar 1206965 Mandla
12 th RISHABH KORI LAXMI KANT KORI 1206473 Hoshangabad
12 th RISHABH PATIDAR KAMLESH PATIDAR 1201542 West Nimar(Khargone)
12 th SAGAR DARBAR DAYARAM DARBAR 1203428 Bhopal
12 th SAGAR SIRSAT RAJENDRA SIRSAT 1200922 Badwani
12 th SANDEEP BISWAS JOYDEV BISWAS 1207867 Jabalpur
12 th Sanjay Singh Rawat Keerat Singh Rawat 1209379 Datia
12 th Satyam Kumar Namdeo Shri Satyanarayan Namdeo 1203528 Jabalpur
12 th SHUBHAM GUPTA SHRI ROOPCHANDRA GUPTA 1201159 Satna
12 th SHUBHAM MISHRA DHEERENDRA KUMAR MISHRA 1201782 Umaria
12 th SONU RAJPOOT GULAB SINGH RAJPOOT 1207151 Vidisha
12 th SOURABH TIWARI SHARDA NAND TIWARI 1200408 Harda
12 th SUDHIR RAJAK SURESH RAJAK 1200775 Datia
12 th SUMIT MANGLAM SONI TEERATH PRASAD SONI 1205712 Mandla
12 th VAIBHAV DHOKE DHANRAJ DHOKE 1200994 Jabalpur
12 th VIJAY SONI SURESH SONI 1207322 Bhopal
12 th VIPENDRA SHARMA MUKESH SHARMA 1205913 Bhind
12 th VIVEK MALOTHIYA BALKISHAN 1200507 Datia
12 th YASH GUPTA SHANTI LAL GUPTA 1207294 Mandsour
12 th YOGENDRA SINGH BAJORIYA SHRI RAMVEER SINGH BAJORIYA 1207858 Morena

Female Students

12 th AARTI UDIYA BHURALAL UDIYA 1209177 Mandsour
12 th ANAMIKA CHATURVEDI ARUN KUMAR CHATURVEDI 1203728 Shahdol
12 th ANITA SHAKTAVT GOPAL LAL JI 1208723 Neemuch
12 th ANJALI DHANOTIYA NAVEEN KUMAR DHANOTIYA 1205611 Mandsour
12 th APOORVA SHRIVASTAV KANIAHLAL SHRIVASTAV 1204801 Shivpuri
12 th ARCHANA ALAWA GULAB SINGH ALAWA 1206872 Dhar
12 th ARCHANA KHARE SHAMBHU PRASAD KHARE 1201200 Balaghat
12 th ARCHITA  SETH AJIT KUMAR JAIN 1204938 Mandla
12 th bharti sahu panchm lal sahu 1201564 Narsingpur
12 th CHETNA MEGHANI CHANDRA PRAKASH MEGHANI 1204822 Gwalior
12 th JYOTI BALAPURE DEEPAK BALAPURE 1203894 Chhindwara
12 th Jyoti Choudhary Santram Choudhary 1203885 Narsingpur
12 th JYOTI UCHAVAL RAM PRAKASH UCHAVAL 1205615 Morena
12 th Ku Bharti Ahirwar Shri Imrat Prasad Ahirwar 1200870 Sagar
12 th Ku Seema Ahirwar Late Nanhu Lal Ahiwar 1203347 Sagar
12 th MAHIMA SHARMA CHANDRABHAN SHARMA 1203815 Panna
12 th Maneesha Chansauriya Mr.Pradeep Chansauriya 1208927 Chhatarpur
12 th MEGHA GAUR V.K.GAUR 1204184 Datia
12 th NEELIMA BODKHE BABURAO BODKHE 1207035 Jabalpur
12 th NEHA MAHAJAN NAGIN MAHAJAN 1205118 Burhanpur
12 th NIMMY BANSOD KIRAN BALARAM BANSOD 1205545 Mandla
12 th PALAK MEHTA JAMBU JI MEHTA 1201500 Neemuch
12 th PALLAVI NAIR K.S.MADHUSUDAN 1201216 Datia
12 th PALLAVI TIWARI UPENDRA TIWARI 1209102 Satna
12 th POOJA PATEL VIRENDRA PATEL 1201233 Panna
12 th POOJA RAGHUWANSHI RAMBABU RAGHUWANSHI 1204231 Vidisha
12 th pooja tomar HOMSINGH TOMAR 1208678 Ujjain
12 th POOJA TRIPATHI OM PRAKASH TRIPATHI 1207013 Anupur
12 th PRAKRATI KUCHIYA DINESH CHANDRA KUCHIYA 1203517 Bhind
12 th Radhika Chadar Nathuram Chadar 1200271 Sagar
12 th RAKSHA SHARMA SHIV PRASAD SHARMA 1203877 Vidisha
12 th RANI RAGHUWANSHI DEEWAN SINGH RAGHUWANSHI 1204228 Vidisha
12 th RANI SUMAN MAHENDRA SUMAN 1205926 Dhar
12 th SHALINI GUPTA SHAILENDRA GUPTA 1203692 Balaghat
12 th Snehal Ghutugade Satish Ghutugade 1201604 Neemuch
12 th SONALI VERMA MANOHAR SHING VERMA 1201507 Neemuch
12 th SRASHTI JAISWAL SHIVKANT JAISWAL 1201334 Balaghat
12 th SUMAN PRAJAPATI SHRI RAMCHARAN PRAJAPATI 1206887 Singrauli
12 th SURBHI RAIKWAR RAMLAL RAIKWAR 1205758 Vidisha
12 th VRASHTI PANDRE NARENDRA SINGH PANDRE 1205881 Balaghat
 

Disclaimer : It is computer generated data. Any error or discrepency may be regretted. The  decision of the Director General MPCST would be final and binding.